Catalog-de-cursuri-SIG-ENTER-TRAINING

SUSTAC si ASOCIATII

 

Curs formare mediatori, Bucuresti 21 iulie – 3 august 2014

SIG ENTER TRAINING, furnizor de formare in domeniul medierii autorizat de Consiliul de Mediere, organizeaza in Timisoara in perioada 15-28 septembrie 2014 un curs de formare de mediatori, cu o reducere de 1000 de lei fata de taxa uzuala de curs. Astfel, taxa de participare la curs pentru aceasta sesiune este de 2500 de lei.

 

Formator: Dionisie Trusculescu

Locatie curs: Timisoara, Str. Simion Barnutiu, nr.62, Etaj 3, SBO Tower

Despre cursul de formare a mediatorilor  SIG ENTER TRAINING

Coordonator formare: Dr. Zeno Sustac, fondatorului primului site privat despre mediere din Romania, www.medierea.ro

Formatorii SIG ENTER TRAINING cred in excelenta, respectand cele mai inalte standarde in domeniul formarii. Cu peste 10.000 de ore de formare si o experienta in mediere de noua ani, echipa SIG ENTER TRAINING, dinamica si mereu conectata la nevoile cursantilor, va impartasi din experienta si expertiza sa, in fiecare moment al cursului de formare initiala in domeniul medierii. Toti formatorii nostri sunt si practicieni ai domeniului medierii avand la activ un numar considerabil de medieri efectuate cu succes.

Structura curs

-14 zile consecutive

-80 de ore de formare

- intre 5 si 6 ore de desfasurare efectiva pe zi

Orar curs:

Luni—Vineri: 14.00-20.00

Sambata si Duminica: 09.00-14.00

Nota: Prezenta la cursul de formare este obligatorie, pe intreaga perioada de desfasurare! Deoarece, credem in noi si in cei pe care ii formam!

Cursul se adreseaza intelectualilor cu o vechime de minim 3 ani in munca, indiferent de tipul studiilor superioare absolvite. Profesia de mediator NU este o profesie juridica! Cursul se adreseaza persoanelor echilibrate, neconflictuale, dornice sa investeasca in dezvoltarea personala si/sau construirea unei noi cariere. Echipa SIG ENTER TRAINING ofera consultanta gratuita in domeniul medierii tuturor absolventilor cursurilor sale de formare de mediator, ajutandu-i sa faca cu incredere primii pasi in domeniul medierii.

Materia:

1. Teoria şi analiza conflictelor:

- durată: 16 ore;

- obiectiv: la finalul cursului participanţii sunt capabili să identifice aspectele generale şi particulare ale conflictului şi să recunoască diferitele modalităţi de intervenţie;

- subiecte care trebuie minimal incluse:

a) definire, tipuri şi răspunsuri în conflict;

b) elemente de dinamică a conflictelor;

c) elemente de analiza conflictelor.

2. Rezolvarea alternativă a disputelor:

- durată: 8 ore;

- obiectiv: la finalul cursului, participanţii au înţeles particularităţile rezolvării unei dispute bazate pe interese şi pot face diferenţa dintre mediere şi alte metode de rezolvare a disputelor;

- subiecte care vor fi studiate:

a) continuumul rezolvării disputelor;

b) metode de rezolvare alternativă a disputelor (prezentare, comparaţii, rolul celei de-a treia părţi, diferenţa dintre mediere şi alte forme de intervenţie, rezolvarea bazată pe interese).

3. Mediere:

- durată: 48 de ore.

3.1. Teoria şi practica medierii:

- obiectiv: la finalul cursului participanţii au dobândit cunoştinţe privind cadrul conceptual necesar înţelegerii şi aplicării medierii şi şi-au dezvoltat abilităţi de analiză de oportunitate privind utilizarea acestei metode pentru rezolvarea unei dispute;

- subiecte care trebuie minimal incluse:

a) definirea medierii;

b) principiile medierii;

c) rolul mediatorului;

d) drepturile părţilor;

e) avantajele/dezavantajele medierii;

f) stiluri, tipuri de mediere şi tipuri de mediatori.

3.2. Procesul de mediere:

- obiectiv: la finalul cursului participanţii au dobândit cunoştinţele necesare privind procesul de mediere şi şi-au dezvoltat abilităţi pentru a pregăti şi a conduce şedinţa de mediere;

3.3 Etica mediatorului:

- obiectiv: la finalul cursului participanţii cunosc principiile etice pentru a decide în cunoştinţă de cauză cu privire la procesul de mediere şi au abilităţi pentru a-şi menţine poziţia de neutralitate şi imparţialitate ca mediatori;

- subiecte care trebuie minimal incluse:

a) imparţialitate, neutralitate, evitarea conflictului de interese;

b) autodeterminarea părţilor;

c) confidenţialitatea;

d) coduri de conduită;

e) prevederi legale privind respectarea eticii.

4. Organizarea activităţii mediatorilor:

- durată: 8 ore;

- obiectiv: la finalul sesiunii participanţii cunosc modul de organizare a activităţii de mediator şi au abilităţi de redactare şi gestionare a documentelor cerute de Lege referitor la activitatea mediatorului;

- subiecte ce trebuie minimal incluse:

a) Legea nr. 192/2006 şi atribuţiile Consiliului de mediere;

b) redactarea de acorduri/contracte conform cerinţelor Legii nr. 192/2006;

c) gestionarea documentelor referitoare la cauzele în care a mediat;

d) confidenţialitatea conform prevederilor legale care vizează activitatea mediatorului;

e) răspunderea profesională şi forme de protecţie.

Suportul de curs:

Cursantilor SIG ENTER TRAINING le sunt oferite in pachetul de curs, manualul de mediere, caietul de exercitii al viitorului mediator, slide-urile de curs, formularistica necesara inceperii activitatii precum si posibilitatea de a deveni (fara costuri suplimentare) membri ai unei asociatii profesionale a mediatorilor (Uniunea Nationala a Mediatorilor din Romania).

Avantajele alegerii SIG Enter Training ca si furnizor de formare in domeniul medierii in Timisoara:

-         Suntem  singurul furnizor autorizat de formare in domeniul medierii din vestul tarii, avand sediul in Timisoara

-         Locatia cursurilor noastre din Timisoara este mereu aceeasi, la sediul companiei din Timisoara, Str. Simion Barnutiu, nr.62, Etaj 3, SBO Tower (nu inchiriem sali la hoteluri pentru desfasurarea cursurilor)

-         Majoritatea cursurilor de formare din Timisoara au fost sustinute de echipa noastra

-         Salile de curs din Timisoara sunt extrem de primitoare, utilate business, la cele mai inalte standarde

-         Cursantii nostri pastreaza in mod permanent contactul cu noi, relatia de colaborare continuind si dupa finalizarea cursului (oferim consultanta gratuita in domeniul medierii, putem pune la dispozitie birouri pentru desfasurarea medierilor, cursantii pot participa in mod gratuit si la alte cursuri de formare initiala de mediatori in baza unei programari)

-         Suntem prezenti permanent in Timisoara

Cursantii nostri au posibilitatea de a conlucra profesional ulterior autorizarii cu cu Societatea Civila Profesionala de Mediatori Sustac & Asociatii, in urma unei selectii ulterioare.

Inscriere la curs:

Inscrierea la curs se va realiza in urma trimiterii unui e-mail la adresa: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. cu acest formular de inscriere. Dupa primirea confirmarii transmiterii formularului, veti fi contactati de echipa noastra in vederea finalizarii inscrierii si confirmarii disponibilitatii locului la curs. Detalii suplimentare se pot obtine la numerele de telefon 0720444194 (Raluca Cristescu-Manager cursuri SIG), 0728729629 (Dionisie Trusculescu-Formator SIG) sau 0754321321 (Zeno Sustac-Coordonator Sustac International Group).